TEL: 09125000898

تسمه انتقال نیرو

تسمه انتقال نیرو Power Transmission Belt با لایه پلی آمید ساخته و یا با نخ پلی استر و همین طور روکش لاستیی که در هنگام سرعت بالا و تحمل قدرت زیاد از کمترین میزان کشش برخوردار است . تسمه انتقال نیرو در صنایع نساجی و عموما در صنایع چاپ و بسته بندی بسیار مصرف میشود. تسمه های انتقال نیرو بر حسب اینکه تنها با دو پولی درگیر می شوند یا چند پولی و اینکه تنها یک سطح داخلی از آنها بصورت تماس مستقیم با پولی قرار می گیرد و یا بر اثر نحوه قرار گیری دو سوی داخلی و خارجی آنها با پولی درگیر می شود دارای تنوع مختلفی هستند. در صورتیکه تسمه انتقال نیرو تمامی پولی ها را در یک سمت ساعت گرد و یا پادساعت گرد به گردش در می آورد از تسمه انتقال نیرو تک جهت و در صورتیکه این پولی ها در جهت های مخالف مورد استفاده قرار گیرند از تسمه انتقال نیرو دو جهته که هر دو سمت آن با مواد مقاوم در برابر سایش پوشیده شده است استفاده می شود.


تسمه انتقال نیرو


تسمه انتقال نیرو با دارا بودن پلی امید قوی در پرس های بسیار قدرتمند صنعتی تسمه انتقال نیرو سبز و تسمه انتقال نیرو زرد مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه انتقال نیرو با ضخامت و کیفیت مختلفی در معتبر ترین کمپانی های اروپایی تولید میشود و شهره تسمه آمده ارائه خدمات طراحی و مشاوره و فروش انواع تسمه انتقال قدرت برای انواع صنایع مصرفی را دارد. از تسمه های انتقال نیرو در صنایع مختلف بصورت حلقه بسته و یا بصورت جوشی استفاده می شود. یکی از انواع کاربردی تسمه انتقال نیرو که در صنایع کاشی و سرامیک، در صنایع تولید شیشه و در نساجی ها کاربری عمده ای دارد تسمه های جوشی می باشد که با نام تسمه استخوانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه های سراسری نمونه ای دیگر از تسمه انتقال نیرو هستند که اغلب بصورت دو طرفه مورد استفاده قرار می گیرند و دارای عرض کمی بوده و بر روی قرقره های بلند اغلب با رنگ سبز عرضه می شوند. برند های مختلف تولید کننده تسمه انتقال نیرو Power Transmission Belt در زیر معرفی می شوند. .

تسمه انتقال نیرو OPTIBELT اپتی بلت

تسمه انتقال نیرو با برند اپتی بلت OPTIBELT بصورت تسمه وی بلت Vbelt و در سری های مختلف برای کاربری بر روی ماشین آلات مختلف عرضه می شود. این تسمه صنعتی در ساده ترین سری با نام تسمه انتقال نیرو کلاسیک طبق استاندارد DIN 2215 آلمان تولید می شود و در مدرن ترین سری optibelt SUPER XE-POWER PRO معرفی شده است که بصورت تسمه وی دنده دارد با لبه های پخ خورده و انعطاف بسیار مناسب عرضه شده است. سری Blue power از این تسمه انتقال نیرو دارای کرد های آرامید می باشد که به افزایش استحکام در برابر خزش و افزایش طول تحت کشش در این تسمه صنعتی کمک می کند. نمونه هایی از تسمه انتقال نیرو با برند اپتی بلت تحت نام VARIO تولید می شود که برای کاربری در سرعت های دورانی مختلف طراحی شده است و دارای عرض بین 10 الی 85 میلیمتر و دارای زاویه داخلی بین 22 الی 42 درجه است. در برخی از موارد از کرد های پلی استر نیز بجای کرد های آرامید در ساختار این تسمه انتقال نیرو استفاده می شود.

تسمه انتقال نیرو اپتی بلت OPTIBELT

تسمه انتقال نیرو V-belt Bando

یکی از محبوب ترین نوع و استاندارد های تسمه انتقال نیرو تسمه های وی بلت V-belt می باشند. برند باندو BANDO یکی از معتبر ترین برند های ژاپنی تولید کننده تسمه وی بلت انتقال نیرو در سطح جهانی می باشد. یکی از محدودیت های استفاده از این نوع تسمه انتقال نیرو تک جهته بوده آن است بدین معنا که قابلیت اتصال ایت نوع تسمه بر روی دو یا چند پولی که در جهت های مخالف در گردش هستند وجود ندارد. دو دسته بندی کلی شامل تسمه انتقال نیرو همزمان Synchronous Power Transmission Belts و تسمه انتقال نیرو اصطکاکی Frictional Power Transmission Belts با مشخصات مکانیکی و دینامیک حرکت متفاوت برای تسمه باندو BANDO تعریف شده است. حفظ انعطاف بالا در عملکرد، مقاومت مناسب در برابر سایش، حفظ طول موثر با وجود اتصال تحت تنش کششی از مهمترین مشخصات تسمه انتقال نیرو باندو محسوب می شود. شهر تسمه وارد کننده مستقیم برند های معتبر انواع تسمه های صنعتی شامل انواع تسمه تایمینگ و تسمه انتقال نیرو در ایران است.

تسمه انتقال نیرو وی بلت BANDO

تسمه انتقال نیرو دایکو DAYCO

که مطابق با آخرین پیشرفت های علمی در زمینه تکنولوژی مانند تسمه های قالب گیری و پرسی تولید می شود با بکارگیری ترکیبات شیمیایی EPDM و استحکام دهنده های صنعتی مانند پلی آمید تولید می شود. تسمه انتقال نیرو دایکو DAYCO با حداقل ارتعاشات در سیستم، تولید حداقل صدای نا مطلوب، حداقل لغزش بر روی پولی ها با حرارت ایجاد شده کمتر عمل می کند. انعطاف بالا در طراحی انواع تسمه انتقال قدرت متناسب با نیاز ماشین آلات صنعتی مختلف بصورت تسمه های وی بلت انتقال قدرت، تسمه های چند شیار و حتی انواع تسمه های سراسری از دیگر ویژگی های این برند بین المللی تولید کننده تسمه های انتقال قدرت می باشد. دارا بودن معتبر ترین استاندارد ها در سطح جهانی شامل استاندارد های سیستمی و استاندارد های کیفی تضمین کیفیت و طول عمر تسمه انتقال نیرو دایکو DAYCO می باشد.

تسمه انتقال نیرو دایکو DAYCO
تسمه تخت انتقال قدرت
تسمه تخت انتقال قدرت
تسمه برزنتی انتقال قدرت
تسمه برزنتی انتقال قدرت
تسمه اپتی بلت OPTIBELT
تسمه اپتی بلت OPTIBELT
تسمه جوشی
تسمه جوشی
تسمه سراسری
تسمه سراسری
تسمه پلی کرد
تسمه پلی کرد
تسمه نساجی
تسمه نساجی

تسمه های انتقال نیرو به سه گروه تقسیم میشود

تسمه های انتقال نیرو به سه گروه تقسیم میشود :
1-تسمه انتقال نیرو با لایه پلی آمید در جاهایی که قدرت بیشتر است مورد استفاده قرار میگیرد
2-تسمه انتقال نیرو با لایه پلی آمید به همراه نخ پلی استر که در قدرت و سرعت بالا به طور همزمان مورد استفاده قرار میگیرد.
3-تسمه انتقال نیرو با لایه نخ پلی استر در جاهایی که سرعت بالا است مورد استفاده قرار میگیرد.

تسمه برزنتی انتقال قدرت

فاکتور هایی که در زمان انتخاب تسمه انتقال نیرو می بایست مد نظر قرار گیرند

تسمه های انتقال نیرو در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و شناختن برنامه ای که برای آن در نظر گرفته شده و انتخاب کمربند مناسب برای کار مهم است. انتخاب کمربند اشتباه منجر به آسیب دیدن تجهیزات یا موارد ایمنی می شود.

برخی از معیارهای کلی که باید هنگام انتخاب تسمه انتقال نیرو خود در نظر بگیرید عبارتند از:


  • ظرفیت برق
  • سرعت بالا
  • بهره وری انرژی
  • گرد و غبار و مواد ساینده
  • مقاومت در برابر روغن
  • دمای محیط


به شرط داشتن نصب و نگهداری مناسب در محل ، انتخاب کمربند صحیح باعث ماندگاری طولانی تسمه انتقال نیرو و خدمات بدون دردسر می شود.

تاریخچه تسمه های انتقال نیرو

قرن ها است که از تسمه ها ، طناب ها و زنجیرها به عنوان ابزار کششی استفاده می شود. بابلی ها و آشوری ها برای اولین بار از زنجیر برای ماشین های آب کش استفاده کردند. تا سال 1430 ، از ماشین حمل و نقل طناب بی پایان برای هدایت دستگاه های سنگ زنی استفاده شد و در نقاشی های لئوناردو داوینچی (1452 تا 1519) زنجیره های پیوند نشان داده شده است. در طی دوره صنعتی سازی ، که با اختراع موتور بخار در قرن 18 آغاز شد ، درایو انتقال نیرو با کمربندهای تخت انتقال نیرو ساخته شده از چرم کروم ، اساس اساسی تولید صنعتی شد. نیرویی که به طور متمرکز توسط موتور بخار تولید می شود از طریق شافت های انتقال طولانی به ماشین های تولید منفرد منتقل می شود. لئونارد اولر (ریاضیدان ، 1707-1783) نویسنده اولین مقاله های نظری در مورد مکانیسم کشش است. بر اساس این مقاله ها ، مهندس Johann Albert Eytelwein (1764–1848) معادله اصطکاک طناب خود را در سال 1808 ایجاد کرد ، معادله ای که هنوز هم برای محاسبه درایوهای درگیر با اصطکاک ضروری است. در همان زمان ، مکانیسم های کشش با سرعت زیادی ادامه می یافتند. به دلیل معرفی موتور الکتریکی ، کاربرد آن به عنوان یک درایو منفرد و اشکالات کمربند چرمی (تخریب اصطکاک ؛ کاهش تنش ؛ تحریک لرزش ، سر و صدا و اتصالات مکانیکی حادثه خیز) ، کمربند انتقال نیرو به طور موقت جابجا شد. اختراع پلی آمید در جنگ جهانی دوم فرصتی را به فرناند هابگر (بنیانگذار Habasit AG سوئیس ، 1921–1992) برای ایجاد یک کمربند تخت با ویژگی های الاستیک پایدار و قابل پیش بینی ارائه داد که می تواند توسط یک اتصال چسبیده بی پایان شود. در آن زمان ، چرم کروم به عنوان یک پوشش اصطکاک به لایه کششی پلی آمید چسبیده بود. تسمه های تخت انتقال نیرو مدرن و کاملاً مصنوعی امروزی با کارایی بالا مجهز به یک لایه کششی قوی و انعطاف پذیر ساخته شده از پلی آمید ، پلی استر یا آرامید و دارای پوشش های اصطکاک مقاوم در برابر سایش ، روغن و چربی ساخته شده از لاستیک NBR (الاستومر) که درجه بالایی از اصطکاک ثابت بین تسمه انتقال نیرو و قرقره ها را فراهم می کند. تسمه انتقال نیرو تخت مصنوعی با کارایی بالا در حال حاضر در همه زمینه های فن آوری انتقال نیرو به دلیل قابلیت انعطاف پذیری ، ویژگی های صرفه جویی در انرژی و قابلیت اطمینان فوق العاده مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه الاستیک انتقال نیرو از جنس EPDM

دسته دیگری از تسمه های انتقال نیرو EPDM آنهایی هستند که برای درایوهایی با فاصله محوری ثابت بین شافت و بدون هیچ وسیله کششی یا تسمه ای در یک فضای کاملاً محدود طراحی شده اند. این درایوها از تسمه های انتقال نیرو شیاردار با مشخصات Micro-V PJ یا PK استفاده می کنند که می تواند برای نسبتهای بزرگ درایو (1:20) ، سرعت بالا و قرقره های کوچک استفاده شود. به این تسمه های انتقال نیرو الاستیک گفته می شود و معمولاً بصورت سفارشی طراحی و ساخته می شود. آنها متناسب با هندسه و بار دینامیکی یک درایو ماشین خاص هستند. به دلیل نیازهای ساخت سفارشی ، آنها در ماشین آلات تولید سریالی استفاده می شوند ، و حجم آنها از چند صدها تا صدها هزار تسمه است.


با تشکر از ویژگی های منحصر به فرد تسمه های انتقال نیرو لاستیکی EPDM ، تولید کنندگان بیشتر و بیشتر اروپایی این تسمه وی بلت را به عنوان محصولات برتر ارائه می دهند. این محصول همیشه یک محصول پیشرفته از نظر فنی است و یکی از نتایج آن فشار فزاینده بر قیمت تسمه انتقال نیرو است که عمدتا ناشی از رقابت تولید کنندگان آسیایی است. متأسفانه تعداد فزاینده ای از مارک های نسبتاً معروف تولید تسمه وی بلت را به تأمین کنندگان بی کیفیت آسیایی واگذار می کنند و از آنجا که این برند نمی تواند تولید و کیفیت را کنترل کند ، محصولات نامرغوبی را به فروش می رساند. این روش مشتریان را ناامید می کند. در مورد تسمه هایی که برای انتقال نیرو طراحی شده اند ، همیشه توصیه می شود محاسبه درایو ، شامل طول عمر و تمام پارامترهای فنی ، درخواست کنید - بنابراین تصمیم گیری بسیار آسان تر است.

TEL : 09125000898
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2024 | Belt City Corporation | طراحی و سئو سایت صنعتی توسط نانوتجارت