TEL: 09125000898

تسمه کانوایر

تسمه کانوایرتسمه کانوایر Conveyor belt یک تسمه هدایتگر می باشد که از آن بر روی نقاله های صنعتی استفاده می شود. تسمه کانوایر دارای استاندارد های ابعادی مختلفی می باشد اما اغلب در عرض های بین 500 الی 1400 میلیمتر به بازار عرضه می شود. کانوایر ها دارای شکل ها، مواد تشکیل دهنده و قابلیت های مختلفی در تماس با مواد هستند. در صورت کلی کانوایر را هم بصورت یک تکه پیوسته، هم بصورت چند تکه و هم بصورت زنجیری که اغلب از جنس پلاستیکی هستند در صنایع مورد استفاده قرار می دهند. طراحی سطح بیرونی تسمه کانوایر در برخی از موارد دارای برجستگی های عاج مانند و در برخی از موارد کاملا مسطح و تخت می باشد که این طراحی بسته به نوع کاربری کانوایر و البته زاویه ای که بر روی نقاله قرار می گیرد بستگی دارد. در موارد کاربرد کانوایر در اختلاف سطح برای انتقال مواد از سطحی به سطح دیگر اغلب از کانوایر های عاج دار استفاده می شود.

مشخصات فنی تسمه کانوایر

روش های مختلفی برای دسته بندی تسمه کانوایر وجود دارد که می تواند بر حسب نوع متریال بکار گرفته شده در تولید کانوایر، بر حسب صنایه مصرف کننده کانوایر و یا شکل ها و استاندارد های تولید شده کانوایر باشد. اما در دید مهندسی تر که اغلب تولید کنندگان تسمه کانوایر نیز محصولات خود را دسته بندی می کنند بر حسب تلفیقی از این مشخصالت یعنی متریال، صنایع و کاربری است. در زیر به دسته بندی کلی کانوایر ها می باشد.نمونه های دیگر و دسته بندی های دیگری از تسمه کانوایر نیز وجود دارند که بصورت خاص تر مورد استفاده قرار می گیرند. کانوایر ضد سایش یکی از این نمونه ها می باشد.

انواع تسمه کانوایر

کانوایر پلی استر EP

تسمه کانوایر EP که از جنس پلی استر تولید می شود دارای بدنه ای بسیار مقاوم در برابر تنش ها می باشد. کانوایر EP توسط پلی استر، تار و نایلون بافته می شود. ویژگی ها و خواص مثبت فراوانی را برای این جنس از کانوایر می توان نام برد که خاصیت ارتجاعی و ضد ضربه، چسبندگی خوب و خمش مناسب، توانایی و کاربری بسیار بالا، پایداری و مقاومت ایده آل در دمای کاری بالا و خاصیت ضد آب از مهمترین این ویژگی ها محسوب می شوند. کانوایر پلی استر در شرایط خشک و مرطوب اندکی تغییر در میزان استحکام دارد که به درصد رطوبت بستگی دارد. منظور از دو حرف EP در تسمه کانوایر EP مخفف حروف پلی استر و پلی آمید می باشد.

کانوایر پلی استر EP

تسمه کانوایر تردمیل

أر کاربری های باشگاهی بر روی تردمیل ها از تسمه کانوایر تردمیل استفاده می شود که در واقع تسمه نقاله از جنس PU می باشد. تسمه کانوایر تردمیل اغلب دارای سطحی غیر مسطح و عاجدار می باشد تا میزان اصطکاک سطحی با کف کفش ورزشکاران را افزایش دهد. از آنجایی که گردش تسمه کانوایر تردمیل همواره بدون زاویه نبوده و گاهی نیاز به ایجاد زاویه بر روی نقاله تردمیل می باشد که گاهی تا بالای 30 درجه نیز پیش می رود وجود عاج های سطحی میزان اصطکاک بوجود آمده با کانوایر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اغلب از عرض های بالای 50 سانتی متر در تولید تسمه کانوار های تردمیل استفاده می شود. طول مورد استفاد از این کانوایر می تواند بر حسب استاندارد غلطک های طراحی شده در حرکت متفاوت باشد.

تسمه کانوایر تردمیل

کانوایر مواد غذایی

کانوایر مواد غذایی نیاز به استاندارد هایی فراتر از کانوایر های صنعتی داشته چرا که می بایست در حفظ سلامت مواد غذایی که برای جابجایی آنها از این کانوایر ها استفاده می شود نیز سهیم باشد. از این رو تسمه کانوایر مواد غذایی می بایست علاوه بر استاندارد های کیفیت صنعتی شامل مقاومت کششی، مقاومت سایشی و حرارتی از استاندارد های FDA-USDA که استانداردی جهانی در حفظ سلامت مواد غذایی است نیز بهره بگیرد. انواع کانوایر های مواد غذایی اغلب با افزودن یک لایه بیرونی با حداقل تراکنش شیمیایی در تماس با ترانس ها و اسید های خوراکی که به وفور در انواع گوشت، در دانه های آجیل، چیپس و سبزیجات یافت می شود مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت و نوع کانوایر مواد غذای بر حسب مواد غذایی تر و خشک می تواند متفاوت بوده و بصورت مسطح و یا عاجدار تولید و عرضه گردد. استاندارد رنگ سفید و آبی در اغلب کاربری ها برای کانوایر های مواد غذایی Food grade conveyor مورد استفاده قرار می گیرد.

کانوایر مواد غذایی

TEL : 09125000898
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2024 | Belt City Corporation | طراحی و سئو سایت صنعتی توسط نانوتجارت