TEL: 09126010982

تسمه پروانه

تسمه پروانهتسمه پروانه یکی از تجهیزات موتور های احتراق داخلی می باشد که از آن برای گرداندن اجزای مختلفی من جمله دینام خودرو و پروانه پشت رادیاتور به منظور خنک کاری استفاده می شود. از این رو نام دیگر تسمه پروانه تسمه دینام نیز می باشد. تسمه پروانه که در زبان انگلسیس به Impeller belt یا Impeller drive belt نیز شناخته می شود در واقع از نوع تسمه های انتقال قدرت می باشد. تسمه پروانه بکار رفته در داخل خودرو های احتراق داخلی نیروی محورک دورانی اولیه را از موتور دریافت کرده و بر روی یک یا چند پولی بسته به نوع طراحی خودرو من جمله پولی های شارژ دینام و پولی های کولر و تهویه مطبوع خودرو تحویل می دهد. تسمه دینام خودرو ها در صورتیکه تمامی پولی ها در یک جهت در حال گردش باشند تک جهته و اغلب از نوع تسمه وی بلت V-belt و در صورتیکه پولی ها و یا حداقل یک پولی در جهت عکس دیگر موارد در گردش باشد از نوع تسمه پروانه های دو طرفه مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی تسمه پروانه

از انواع مختلفی تسمه مانند تسمه های دندانه دار، تسمه های شیار دار، تسمه های تخت و تسمه های V که می توانند بصورت ساده، شیار دار و حتی دندانه دار نیز تولید شده باشند بعنوان تسمه پروانه خودرو استفاده می شود. متریال بکار گرفته شده در تولید تسمه پروانه موتور های احتراق داخلی از جنس لاستیک طبیعی، ترکیبات پلیمری بالاخص پلی اورتان PU ، پلی آمید PA و ترکیبات افزاینده مقاومت کششی است. در بسیاری از موارد برای برند های مختلف از چند ردیف مفتول های فلزی و یا ترکیبی بصورت کورد های داخلی در یک لایه داخلی برای تسمه های پروانه استفاده می شود که از خزش و یا افزایش طول تسمه پروانه تحت کشش بر روی پولی جلوگیری می کند. چرا که عملا کوچکترین افزایش طول در تسمه های پروانه میزان اصطکاک لازم برای انتقال قدرت را بر روی پولی کم کرده و تسمه بر روی پولی ها لغزیده و کاربری خود را از دست می دهد.


تسمه پروانه نسبت به تسمه های تایمینگ دارای حساسیت کمتری هستند چرا که عملا برای تنظیم زمان بندی خاصی مورد استفاده قرار نگرفته و اختلال در عملکرد و یا پارگی لحظه ای تسمه پروانه خطر های کمتری برای دیگر اجزای موتور نسبت به تسمه تایمینگ خواهد داشت. طول عمر مفید تسمه پروانه بر حسب نوع کاربری، تعداد پولی های درگیر، شرایط دمایی و سرعت زاویه ای اجزا مشخص می شود. اغلب برند های معتبر تولید کننده تسمه های صنعتی در دنیا به تولید تسمه پروانه نیز می پردازند چرا که عملا میزان کاربری تسمه پروانه با توجه به تولید انبود خودرو بالاتر از دیگر انواع تسمه صنعتی می باشد.

انواع تسمه پروانه

تسمه پروانه V شکل

تسمه پروانه از نوع V شکل و یا V-belt یکی از محبوب ترین نوع تسمه های پروانه بالاخص در تجهیزات موتور های احتراق ماشین های قدیمی تر می باشد. این نوع تسمه پروانه که بر روی پولی هایی با طراحی ویژه و دارای لبه های زاویه دار مورد استفاده قرار می گیرد هم بصورت مسطح و هم بصورت دنده ای دارای بریدگی هایی در فواصل مشخص که از گاز گرفتگی تسمه جلوگیری می کند مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کرد ها و مفتول های مقاوم داخلی در پشت و نزدیک به سطح بیرونی این تسمه ها که سطح مقطع بالاتری در یک بریدگی به شکل ذوزنقه بوجود می آورد از دیگر ویژگی های تسمه پروانه V-belt می باشد. انعطاف زاویه ای تسمه پروانه V شکل نسبت به انواع تسمه پروانه های تخت که اغلب برای درگیر کردن تعداد بالاتری پولی در دو جهت تسمه پروانه بکار گرفته می شوند کمتر می باشد.

تسمه پروانه V شکل

تسمه پروانه چند شیار یا شیاری

تسمه پروانه چند شیار یا شیاری هم بصورت تک جهته که در طرف دیگر بصورت تخت تولید می شود برای اتصال پولی هایی که تماما در یک جهت ساعت گرد و یا پاد ساعت گرد عمل می کنند و هم بصورت تسمه پروانه شیاری دو جهته برای هر نوع کاربری ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. شیار های ایجاد شده بر روی این تسمه پروانه سطح تماس بالاتری در عرض ثابت تسمه با پولی بوجود می آورند که البته نیاز به پولی های شیار دار متناسب با خود با فاصله شیار های برابر دارند. سطح تماس بالاتر بین پولی و تسمه شیاردار پروانه میزان اصطکاک انتقالی را افزایش داده و انتقال قدرت به میزان بالاتری صورت می پذیرد. اختمال لغزش در عملکرد تسمه های پروانه شیار دار بسیار کمتر از تسمه های پروانه ساده تر است اما خوردگی و از بین رفتن شیار ها در این تسمه ها نیز یکی از ایراداتی است که بر آن وارد می شود. خوردگی شیار های تسمه پروانه شیار دار در مواردی که پولی به دلیلی تغییر زاویه نسبت به محور دارد و یا دچار لغزی های عرضی می شود بسیار بالا می رود.

تسمه پروانه چند شیار یا شیاری

تسمه پروانه تخت

تسمه پروانه تخت که به شکل یک تسمه لاستیکی ساده و اغلب بدون شیار دارای لبه های قائم و اغلب با ضخامتی پایین تر از تسمه پروانه V شکل و یا شیار دار تولید می شود یکی دیگر از انواع کاربردی تسمه پروانه است. تسمه پروانه تخت اغلب برای اتصال بیش از دو پولی و در مواردی که جهت گردش پولی ها با یکدیگر متفاوت هستند استفاده می شود و یک تسمه دو طرف است. در کاربری تسمه پروانه تخت هر دو سمت تسمه در انتقال قدرت نقش دارند و این تسمه ها عملا در هر دو سمت با انحنا روبرو می شوند. در دو سمت تسمه پروانه تخت برای افزایش مقاومت سایشی اغلب از لایه هایی پلی آمید استفاده می شود اما در عین حال داشتن سطحی چسبنده که بر روی پولی با لغزش روبرو نشود از فاکتور های کیفی برای تسمه پروانه تخت محسوب می شود.

تسمه پروانه تخت

TEL : 09126010982
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2021 | All ights Reserved | Belt City Corporation