TEL: 09126010982

تسمه تایمینگ

تسمه تایمینگ |تسمه هاي تـایمینگ مورد مصـرف کلیه صنایع ایـران می باشند که با گـام هاي متنوع متفاوت و جنس هاي مختلف در ترکیباتی خاص از جنس هاي لاستیک و پلی اورتان تولید می شوند .از جمله مزایاي تسمه هاي تایم قدرت و سرعت و دقت و بی صـدا کار کردن میباشد. تسمه تایمینگ یکی از انواع بسیار حساس تسمه صنعتی می باشد که با دقت بالایی تولید می شود و جزو اجزایی است که مورد بازرسی بصورت دوره ای قرار می گیرد. تسمه تایمینگ برای داشتن قابلیت تنظیم زمان کاری اغلب با دنده های افقی یعنی دنده هایی عمود بر راستای طولی تسمه تولید می شود. سایش و یا از بین رفتن دنده های سطحی تسمه تایمینگ می تواند در تنظیم زمان عملکرد سیستم با هر حدفی که باشد اختلال ایجاد کند. تسمه تایمینگ اغلب با تنسایل مقاومتی بسیار بالایی تولید می شود تا در برابر تغییر طول بر اثر اعمال نیروی کششی و در طی زمان مقاومت مناسبی داشته باشد. تسمه تایمینگ با یک سری کد هایی متشکل از اعداد و حروف مشخص می شود که در واقع مشخص کننده اطلاعات فنی تسمه تایمینگ می باشند.


تسمه تایمینگ

موارد کاربرد تسمه تایمینگ


تسمه تایمینگ در صنایع در موارد متعددی که نیاز به ایجاد ارتباط زمانی بین دو قطعه که یا با فاصله با یکدیگر قرار دارند و یا به لحاظ طراحی امکان کوپلینگ آنها وجود ندارد بکار گرفته می شوند. در واقع تسمه تایمینگ نقش یک کوپلینگ را در سیستم ها ایفا می کند که نه تنها انتقال قدرت بلکه نسبت زمانی بسیار دقیقی بین حرکت اجزای دوار بوجود می آورد. برای آشنایی بیشتر با تسمه تایمینگ باید مطلع باشیم که تسمه تایم یا تسمه تایمینگ بخشی از (موتور احتراق )داخلی میباشد که زمان‌بندی سوپاپهای موتور را میتواند کنترل و تنظیم نماید . باید توجه داشت کهدر بعضی از موتورها برای این کار به جای تسمه میتوان چرخ دنده مناسب استفاده کر..

این تسمه (تسمه تایمینگ )وظیفه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها دارد و به عبارت کلی تسمه تایمینگ باعث چرخش و حرکت داخلی سوپاپ ها میگردد. در خودروهای مختلف محل قرارگیری میل سوپاپ با یکدیگر دارای تفاوت است ولی در اکثر موارد این قطعه(تسمه تایمینگ ) در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

تسمه تایمینگ OPTIBELT آلمان

تسمه تایمینگ اپتی بلت OPTIBELT آلمان هم از نوع لاستیکی بصورت حلقه بسته و هم از جنس و ترکیبات پلی اورتان PU و یا TPU ترموپلاستیک پلی اورتان تولید می شوند و در کد های مختلف با ترکیبات شیمیایی مختلف که هر یک برای صنایعی خاص مناسب تر هستند به بازار عرضه می شوند. تسمه تایمینگ OPTIBELT در سری های امگا OMEGA با کاربری های عمده بر روی انواع ماشین آلات صنعتی و همچنین تسمه تایمینگ مورد استفاده در صنایع کشاورزی و ماشین آلات وابسته که با سری Green Garden قابل عرضه هستند. همچنین نمونه هایی خاص از تسمه تایمینگ بصورت دنده موازی با طور در دو سمت و یا در یک سمت با سری RB به بازار عرضه می شوند. تسمه تایمینگ متری اپتی بلت نیز با سری ALPHA LINEAR به بازار عرضه می شود. ترکیبات شیمیایی بسیار مستحکم و استفاده از روکش های خاص ضد سایشی بکار گرفته شده در سطح بیرونی این تسمه های تایمینگ که در سرعت زاویه ای بالا با تنش های سایشی بالایی نیز مواجه هستند از مشخصاتی است که به افزایش طول عمر کاری این تسمه تایمینگ آلمانی کمک می کند.

تسمه تایمینگ OPTIBELT

تسمه تایمینگ MEGADYNE مگاداین

یکی از محبوب ترین برند های تولید کننده تسمه تایمینگ پلی اورتان در سطح جهانی برند مگاداین MEGADYNE ایتالیا می باشد. انواع تسمع تایمینگ تولیدی این شرکت را می توان در دو دسته بندی اصلی Endless که بصورت حلقه گرد و بسته به بازار عرضه می شود و Open End یا باز که بصورت کلافی و بصورت تسمه تایمینگ متری در بازار عرضه می شود دسته بندی نمود. هر یک از این دسته ها بصورت تسمه تایمینگ لاستیکی Rubber و پلی اورتان Polyurethane قابل عرضه هستند. بیشترین کاربرد صنعتی تسمه تایمینگ با برند مگادین از نوع پلی اورتان می باشد که اغلب با سری Megapower بصورت ترموست و در سری Megaflex بصورت ترموپلاستیک قابل عرضه می باشد. مقاومت در برابر خزش و افزایش طول که یکی از مهمترین دلایل کاهش طول عمر تسمه تایمینگ صنعتی محسوب می شود با بکارگیری شیوه های نوین در تولید این نوع تسمه از مهمترین ویژگی های تسمه تایمینگ با برند مگادین می باشد. شهر تسمه عرضه کننده مستقیم سایز ها، عرض ها و ضخامت های مختلف تسمه تایمینگ مگادین در ایران می باشد.

تسمه تایمینگ مگاداین MEGADYNE

تسمه تایمینگ BANDO باندو

یکی از با دوام ترین نوع تسمه های لاستیکی و پلی اورتان تایمینگ را تولید می کند بگونه ای که بر روی بیش از 80% از تولیدات 10 برند برتر خدرو سازی آمریکا از تسمه تایمینگ باندو BANDO استفاده شده است. تولید مصولاتی با طول عمر بالا که بصورت OEM بر روی بسیاری از ماشین آلات صنعتی نصب می شود سبب افزایش تولیدات این برند شده بگونه ای که تسمه تایمینگ باندو BANDO در حال حاضر در بیش از 19 کشور دنیا در حال تولید و این برند سومین برند تولید کننده انواع تسمه های صنعتی محسوب می شود. مقاومت بالای سطح دنده های تسمه تایمینگ در برابر سایش، مقاومت داخلی با بکارگیری ترکیبات شیمیایی منحصر به فرد در جلوگیری از برش و کنده شدن دنده ها از روی سطح تسمه تایمینگ و استفاده از کورد های داخلی به منظور جلوگیری از افزایش طول از دیگر مشخصات تسمه تایمینگ باندو است. مقاومت حرارتی بالا و مقاومت در تماس با روغن های صنعتی که هم در لایه های بیرونی و هم درونی مد نظر قرار داشته اند از دیگر مشخصات تسمه تایمینگ باندو می باشد.

تسمه تایمینگ باندو BANDO
 تسمه تایمینگ پلی اورتان
تسمه تایمینگ پلی اورتان
تسمه تایمینگ رابر
تسمه تایمینگ رابر
تسمه تایمینگ مدار باز
تسمه تایمینگ مدار باز
تسمه تایمینگ مداربسته کائوچویی
تسمه تایمینگ مداربسته کائوچویی
تسمه تایمینگ متری
تسمه تایمینگ متری
تسمه تایمینگ کارخانه آرد و سیلو
تسمه تایمینگ کارخانه آرد و سیلو
تسمه آسانسور
تسمه آسانسور

مواد و متریال تشکیل دهنده تسمه تایمینگ صنعتی

تسمه تایمینگ صنعتی اغلب در چهار لایه مختلف تولید می شود تا کاربری مناسب و طول عمر ایده آلی را فراهم آورد. بصورت خلاصه گفته می شود که مواد و متریال تشکیل دهنده ساختار تسمه تایمینگ صنعتی شامل درصد بالایی پلی اورتان که یک ماده پلیمری با واحد های ارگانیک از کربامات ها می باشد به همراه نئوپرین ها تشکیل می شود. اما با شکاف ساختار تسمه تایمینگ صنعتی در چهار لایه از پایین و در تماس با پولی بر روی دنده ها تا سطح بیرونی تسمه تایمینگ صنعتی که کد ها و مشخصات فنی بر روی آنها ثبت می شود صورت می پذیرد. هر یک از لایه ها در ساختار تسمه تایمینگ صنعتی برای منظور خاصی لحاظ شده اند و یکی از سایش جلوگیری می کند و دیگری در افزایش تنسایل مقاومت کششی تسمه تایمینگ نقش دارد. این چهار لایه از داخل به بیرون به قرار زیر هستند.


  • فیبر پلی آمید Polyamide fabric که در پایین ترین لایه بیرونی و در تماس با پولی در لایه ای نازک بر روی سطح تسمه تایمینگ قرار گرفته و دارای سختی سایشی نسبتا بالایی می باشد.
  • دنده های پلی کلروپرین تسمه تایمینگ Polychloroprene که بخش دنده ها با بالا ترین اولویت کیفی را در ساختار تسمه تایمینگ صنعتی ایفا می کند. خواص ارتجائی و مقاومت سایشی از مهمترین ویژگی های این متریال و مواد تشکیل دهنده دنده تسمه تایمینگ محسوب می شود.
  • کرد های افزایش تنش Tension Cord که در واقع مانند مفتول هایی در سطح داخل تسمه تایمینگ عمل کرده و ار ایجاد کشش و افزایش طول تسمه تایمینگ که سبب از بین رفتن تنظیم زمانی در آن می شود جلوگیری می کنند.
  • سطح بیرونی تسمه تایمینگ که مانند دنده های داخلی اغلب از جنس پلی کلروپرین تولید می شود و بر روی سطح کرد های افزاینده تنش کششی تسمه تایمینگ قرار می گیرد.

افزاینده های تنش کششی در ساختار تسمه تایمینگ در دو دسته مختلف شامل Supreme از جنس Glass cord و Extreme از جنس آرامید تولید شده اند.

فاکتور های کیفی و عملکرد تسمه تایمینگ

تسمه تایمینگ بر خلاف بسیاری از دیگر انواع تسمه صنعتی که اختلال در عملکرد آنها آسیب چندانی به دیگر اجزای سیستم نمی رساند در دسته تسمه های صنعتی حساس محسوب می شوند که اختلال در عملکرد آنها نه تنها تنظیمات حرکتی را به تاخیر می اندازد بلکه می تواند آسیب هایی جدی به دیگر اجزای موتور وارد کند. از این رو تسمه تایمینگ می بایست با حداکثر کیفیت و طول عمر مورد استفاده قرار گیرد. همواره پیشنهاد به انتخاب تسمه تایمینگ با برند های معتبر می باشد اما آنچه فاکتور های کیفی تسمه تایمینگ خوانده می شود در واقع همان فاکتور هایی است که سبب طول عمر و حداکثر راندمان آن می شود. به بیان دقیق تر فاکتور های کیفی تسمه تایمینگ شامل حفظ طول تحت کششی و حرارت، داشتن مقاومت سایشی بالا و چسبندگی دنده ها بر روی بدنه تسمه تایمینگ و انعطاف مناسب می باشد. برای بالابر دن خواص کیفی استفاده از کورد ها و مفتول های داخلی جهت مقابله با افزایش طول تسمه تایمینگ، استفاده از یک لایه پلی آمید بر روی سطح تسمه جهت جلوگیری از سایش سطحی تسمه تایمینگ و عملیات فراوری ویژه هر برند را می توان در دسته مهمترین فاکتور های کیفی تسمه تایمینگ در نظر گرفت.

TEL : 09126010982
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2023 | Belt City Corporation | طراحی و سئو سایت صنعتی توسط نانوتجارت