TEL: 09126010982

تسمه تایمینگ

تسمه تایمینگ |تسمه هاي تـایمینگ مورد مصـرف کلیه صنایع ایـران می باشند که با گـام هاي متنوع متفاوت و جنس هاي مختلف در ترکیباتی خاص از جنس هاي لاستیک و پلی اورتان تولید می شوند .از جمله مزایاي تسمه هاي تایم قدرت و سرعت و دقت و بی صـدا کار کردن میباشد. تسمه تایمینگ یکی از انواع بسیار حساس تسمه صنعتی می باشد که با دقت بالایی تولید می شود و جزو اجزایی است که مورد بازرسی بصورت دوره ای قرار می گیرد. تسمه تایمینگ برای داشتن قابلیت تنظیم زمان کاری اغلب با دنده های افقی یعنی دنده هایی عمود بر راستای طولی تسمه تولید می شود. سایش و یا از بین رفتن دنده های سطحی تسمه تایمینگ می تواند در تنظیم زمان عملکرد سیستم با هر حدفی که باشد اختلال ایجاد کند. تسمه تایمینگ اغلب با تنسایل مقاومتی بسیار بالایی تولید می شود تا در برابر تغییر طول بر اثر اعمال نیروی کششی و در طی زمان مقاومت مناسبی داشته باشد. تسمه تایمینگ با یک سری کد هایی متشکل از اعداد و حروف مشخص می شود که در واقع مشخص کننده اطلاعات فنی تسمه تایمینگ می باشند.


تسمه تایمینگ

موارد کاربرد تسمه تایمینگ


تسمه تایمینگ در صنایع در موارد متعددی که نیاز به ایجاد ارتباط زمانی بین دو قطعه که یا با فاصله با یکدیگر قرار دارند و یا به لحاظ طراحی امکان کوپلینگ آنها وجود ندارد بکار گرفته می شوند. در واقع تسمه تایمینگ نقش یک کوپلینگ را در سیستم ها ایفا می کند که نه تنها انتقال قدرت بلکه نسبت زمانی بسیار دقیقی بین حرکت اجزای دوار بوجود می آورد. برای آشنایی بیشتر با تسمه تایمینگ باید مطلع باشیم که تسمه تایم یا تسمه تایمینگ بخشی از (موتور احتراق )داخلی میباشد که زمان‌بندی سوپاپهای موتور را میتواند کنترل و تنظیم نماید . باید توجه داشت کهدر بعضی از موتورها برای این کار به جای تسمه میتوان چرخ دنده مناسب استفاده کر..

این تسمه (تسمه تایمینگ )وظیفه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها دارد و به عبارت کلی تسمه تایمینگ باعث چرخش و حرکت داخلی سوپاپ ها میگردد. در خودروهای مختلف محل قرارگیری میل سوپاپ با یکدیگر دارای تفاوت است ولی در اکثر موارد این قطعه(تسمه تایمینگ ) در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

 تسمه تایمینگ پلی اورتان
تسمه تایمینگ پلی اورتان
تسمه تایمینگ رابر
تسمه تایمینگ رابر
تسمه تایمینگ مدار باز
تسمه تایمینگ مدار باز
تسمه تایمینگ مداربسته کائوچویی
تسمه تایمینگ مداربسته کائوچویی
تسمه تایمینگ متری
تسمه تایمینگ متری
تسمه تایمینگ کارخانه آرد و سیلو
تسمه تایمینگ کارخانه آرد و سیلو
تسمه آسانسور
تسمه آسانسور

مواد و متریال تشکیل دهنده تسمه تایمینگ صنعتی

تسمه تایمینگ صنعتی اغلب در چهار لایه مختلف تولید می شود تا کاربری مناسب و طول عمر ایده آلی را فراهم آورد. بصورت خلاصه گفته می شود که مواد و متریال تشکیل دهنده ساختار تسمه تایمینگ صنعتی شامل درصد بالایی پلی اورتان که یک ماده پلیمری با واحد های ارگانیک از کربامات ها می باشد به همراه نئوپرین ها تشکیل می شود. اما با شکاف ساختار تسمه تایمینگ صنعتی در چهار لایه از پایین و در تماس با پولی بر روی دنده ها تا سطح بیرونی تسمه تایمینگ صنعتی که کد ها و مشخصات فنی بر روی آنها ثبت می شود صورت می پذیرد. هر یک از لایه ها در ساختار تسمه تایمینگ صنعتی برای منظور خاصی لحاظ شده اند و یکی از سایش جلوگیری می کند و دیگری در افزایش تنسایل مقاومت کششی تسمه تایمینگ نقش دارد. این چهار لایه از داخل به بیرون به قرار زیر هستند.


  • فیبر پلی آمید Polyamide fabric که در پایین ترین لایه بیرونی و در تماس با پولی در لایه ای نازک بر روی سطح تسمه تایمینگ قرار گرفته و دارای سختی سایشی نسبتا بالایی می باشد.
  • دنده های پلی کلروپرین تسمه تایمینگ Polychloroprene که بخش دنده ها با بالا ترین اولویت کیفی را در ساختار تسمه تایمینگ صنعتی ایفا می کند. خواص ارتجائی و مقاومت سایشی از مهمترین ویژگی های این متریال و مواد تشکیل دهنده دنده تسمه تایمینگ محسوب می شود.
  • کرد های افزایش تنش Tension Cord که در واقع مانند مفتول هایی در سطح داخل تسمه تایمینگ عمل کرده و ار ایجاد کشش و افزایش طول تسمه تایمینگ که سبب از بین رفتن تنظیم زمانی در آن می شود جلوگیری می کنند.
  • سطح بیرونی تسمه تایمینگ که مانند دنده های داخلی اغلب از جنس پلی کلروپرین تولید می شود و بر روی سطح کرد های افزاینده تنش کششی تسمه تایمینگ قرار می گیرد.

افزاینده های تنش کششی در ساختار تسمه تایمینگ در دو دسته مختلف شامل Supreme از جنس Glass cord و Extreme از جنس آرامید تولید شده اند.

TEL : 09126010982
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Belt City Corporation