TEL: 09125000898

تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله یا تسمه های لاستیکی | همان تسمه نقاله میباشد که ، در تمامی و اکثر صنعت ها مورد استفاده قرار میگیرد و برای جابه جایی وسایل و قطعات در صنعت استفاده می شودو به طور کلی به دو نوع لاستیکی و pvc تقسیم میشود . تسمه نوار نقاله که در نوع ها و مارک ها و ابعاد و ضخامت های مختلف ساخته و مورد مصرف قرار میگیرد. تسمه نوار نقاله که در انگلیسی به نام Conveyor خوانده میشود هم بصورت آجدار تولید می شود و هم بصورت تخت بدون عاج. همچنین بسته به نوع کاربری برای مواردی که بر روی نقاله هایی بصورت گردشی تخت استفاده شوند تسمه نوار نقاله بصورت چند تکه با قابلیت گردش نسبت به یکدیگر تولید می شوند که نمونه هایی از این تسمه نوار نقاله را حتما در قیمت تحویل بار در فرودگاه دیده اید. تسمه نوار نقاله دارای بیشترین میزان تولید جهانی در عرضه 500 الی 1400 میلیمتر می باشد. در برش و طراحی تسمه نوار نقاله در قسمت برش از بغل یا بصورت قالبی و یا بصورت برش خورده از سایزی بزرگتر در بازار عرضه می شود.


تسمه نوار نقاله

مشخصات مکانیکی تسمه نوار نقاله


نوار نقاله یا تسمه های لاستیکی عموما از ضخامت 2 میلی متر تا ضخامت 20 میلی متر و از عرض ۱۰ سانتیمتر تا عرض ۲۰۰ سانتیمتر تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.
تسمه نوار نقاله با روکش لاستیک و لایه های منجید در ضخامت های مختلف و با تعداد منجید بر حسب ضخامت و قدرت نقاله در صنایع معادن از جمله : شن و ماسه و سیمان و گچ وآجر وکاشی سازی و سایر صنایع مصرف میگردد. جنس تسمه نوار نقاله PVC مخفف پلی ونیل کلرید می باشد که ماده ای قابل اشتعال اما با دمای اشتعال بالا می باشد. در اغلب کاربری ها برای افزایش سختی سطحی تسمه نوار نقاله از افزودنی هایی نیز در ترکیبات پی وی سی مانند برخی پلیمر ها اضافه می شود.

تسمه نوار نقاله پلاستیکی

نوع خاصی از تسمه نوار نقاله به شکل پلاستیکی تولید می شود که در آن در واقع از اتصال اجزای ریز پلاستیکی بصورت کلیکی در نهایت تسمه نوار نقاله شکل می گیرد. مزایای و معایب متعددی برای این نوع تسمه نقاله می توان بر شمرد اما با توجه به واکنش شیمیایی اندک پلاستیک با دیگر مواد این نوع تسمه نوار نقاله برای انتقال موادی که در اثر تماس با سطح تسمه های لاستیکی و پلی اورتان می توانند در معرض واکنش شیمیایی و مسمومیت شیمیایی قرار گیرند بعنوان مثال برای انتقال گوشت و سبزیجات بسیار ایده آل می باشد. از معایب تسمه نوار نقاله پلاستیکی می توان به سوراخ های سطحی که برای اتصال قطعات پلاستیکی بوجود می آید اشاره نمود که به هیچ وجه از این نوع تسمه نوار نقاله برای انتقال پودر ها چه صنعتی و چه خوراکی و دانه های ریز نمی توان استفاده نمود و یک حداقل ابعادی برای محصولات برای جابجایی با تسمه نوار نقاله پلاستیکی وجود دارد.

تسمه نوار نقاله پلاستیکی

تسمه نوار نقاله فرودگاهی

تسمه نوار نقاله فرودگاهی نوع خاصی از تسمه های صنعتی می باشد که از متریالی خاص در تولید استفاده کرده و بصورت بخش بخش تولید می شود. بر خلاف تسمه نوار تقاله های ساده که که بصورت پیوسته تولید می شوند و تنها در یک مسیر بدون پیچ و خم بر روی نقاله اتصال می یابند، تسمه نوار نقاله فرودگاهی قابلیت حرکت بر روی سطوح و تغییر زاویه در حرکت را نیز دارد. در این نوع کاربری که اغلب برای انتقال مواد یا قطعات در سایز های متوسط و بالا مورد استفاده قرار می گیرد، بخش های پی در پی از تسمه نوار نقاله فرودگاهی در لحظه ورود به پیچ های سطحی بصورت منطبق موضعی در گوشه ها بر روی یکدیگر خزش پیدا می کنند و بدین ترتیب انتقال بر روی سطوح زاویه دار نیز میسر می شود. شهر تسمه وارد کننده و عرضه کننده انواع تسمه نوار نقاله فرودگاهی در ایارن می باشد.

تسمه نوار نقاله فرودگاهی

تسمه نوار نقاله مقاوم در برابر چربی

در دو دسته صنعتی و مواد غذایی قابل دسته بندی هستند. بدین معنا که با توجه به فرایند شیمیایی که بین چربی ها و سطح تسمه نوار نقاله بوجود می آید در کاربری های صنعتی سبب کاهش طول عمر مفید تسمه نوار نقاله و در کاربری های مربوط به مواد غذایی این فرایند ها سبب مسمومیت مواد غذایی در تماس با این مواد شیمیایی می شود. البته روکش های سطحی بکار گرفته شده برای محافظت تسمه نوار نقاله در برابر این چربی های خورنده برای کاربری صنعتی متفاوت از کاربری های مواد غذایی می باشد. تسمه نوار نقاله مصرفی بصورت خاص در صنایع غذایی برای حمل گوشت، سبزیجات و دانه های چرب گیاهی که اغلب با رنگ سفید و یا آبی عاجدار مورد استفاده قرار می گیرند می بایست دارای استاندارد FDA-USDA بوده و برای برند های مختلف نیز تولید و در دسترس هستند. بهنوان مثال تسمه نوار نقاله مگاداین سری PUCON بطور خاص برای این نوع کاربری تولید می شود.

تسمه نوار نقاله مقاوم در برابر چربی
تسمه نقاله پی وی سی P.V.C
تسمه نقاله پی وی سی P.V.C
 تسمه PU پی یو
تسمه PU پی یو
تسمه کانوایر
تسمه کانوایر
تسمه نوار نقاله سیمان
تسمه نوار نقاله سیمان
تسمه نوار نقاله مواد غذایی
تسمه نوار نقاله مواد غذایی

انواع و دسته بندی های تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله که از آن بر روی نقاله های صنعتی برای جابجایی و یا انتقال بار در نقطه ای هم سطح و یا اغلب بصوئرت عاج دار در نقطه ای با اختلاف سطح استفاده می شود بر حسب نوع و شکل نقاله و بر حسب نوع موادی که جابجا می کند دارای انواع و متریال های گوناگونی است. تسمه نوار نقاله های لاستیکی که بیشترین میزان کاربری را در صنایع دارند خود در سه دسته مختلف قابل دسته بندی هستند که به ترتیب زیر می باشد.


 • تسمه نوار نقاله لاستیکی NQ که در واقع مخفف Normal Quality می باشد یعنی با کیفیت نرمال که برای کاربری های عمومی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تسمه نوار نقاله MOR که مخفف Moderate Oil and Fat Resistance می باشد و شامل تسمه نوار نقاله هایی است که در برابر روغن و چربی مقاومت بالایی دارند.
 • تسمه نوار نقاله سفید LUCON که دارای کاربری عمده در صنایع غذایی بوده دارای کیفیت آنتی استاتیک و مقاوم در برابر چربی ها می باشند و می توانند در تماس با مواد غذایی نیز قرار گیرند.

تسمه نوار نقاله سفید که در لیست در رده سوم مطرح شد در کارخانجات قند و شکر، نمک، آرد، در جابجایی مواد غذایی چرب و حتی غذاهای گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری تسمه نوار نقاله پلاستیکی

نوع خاصی از تسمه نوار نقاله از جنس پلاستیک ترد تولید می شود. وجود این تردی در ساختار پلاستیک از خمش در نقطه گردش بر روی قلطک های نقاله جلوگیری به عمل می آورد. از این رو این نوع تسمه نوار نقاله پلاستیکی نه بصورت پیوسته و یک تکه بلکه بصورت پیوستگی تعداد زیادی قطعات پلاستیکی بصورت کلیک شده در هم تولید می شود. وجود کلیک ها و اتصالات صلب در تسمه نوار نقاله پلاستیکی قرارگیری حفره هایی را در اتصال باعث می شود و از این رو در انتقال موادی که دارای ذرات با سایز کوچک هستند مانند پودر، آرد و حتی خاک از این نوع نوار نقاله استفاده نمی شود. میل بسیار اندک پلاستیک در ترکیب با دیگر متریال بالاخص چربی، استفاده از تسمه نقاله پلاستیکی را در انتقال مواد غذایی چرب مانند گوشت، سبزیجات و دانه ها با سایز بالا بسیار ایده آل می کند.

تاثیر متریال های مختلف بر تسمه نوار نقاله

متریال بکار رفته در تولید تسمه نوار نقاله هر یک می توانند مشخصات مکانیکی ویژه ای را به این تسمه ها از انعطاف، مقاومت در برابر خزش، مقاومت سایشی و حرارتی و البته تناسب با متریالی که حمل می کنند اضافه کنند. برخی از متریال ها و افزودنی های متریال در تسمه نوار نقاله در زیر قید شده اند.


 • آرامید الیاف آرامید مقاومت خوبی در برابر ضربه ، مقاومت ، کشیدگی کم و مقاومت در برابر آسیب ناشی از نفوذ پودرها یا لجن دارند.
 • EPDM مقاومت خوب در برابر نور خورشید ، هوا و ازن. مقاومت آن در برابر روغن و سوخت ضعیف است. مقاومت خوب در برابر گرما و فشار. دمای عملیاتی پیشنهادی (-70 درجه تا 275 درجه فارنهایت).
 • HYDRIN نفوذ ناپذیری خوب از گاز و خواص فیزیکی را برای تسمه نوار نقاله در دمای وسیع حفظ می کند در حالی که مقاومت در برابر روغن های نفتی را حفظ می کند. ازن ، اکسیداسیون ، هوا و مقاومت در برابر نور خورشید از دیگر خصوصیات هستند. دمای عملیاتی پیشنهادی (-60 درجه تا 300 درجه فارنهایت).
 • KEVLAR الیاف ارگانیک ساخت بشر است که توسط DuPont تولید شده است. از ویژگیهای کلی Kevlar مقاومت کششی بالا در وزن کم ، استحکام و دوام ساختاری ، مواد شیمیایی بالا ، مقاومت در برابر شعله و برش و هدایت الکتریکی پایین است. در بسیاری از کاربردهای ایمنی و سنگین صنعتی کاربرد دارد.
 • چرم از ویژگی های چرم می توان به انعطاف پذیری ، مقاومت و مقاومت در برابر سایش اشاره کرد. از الیاف بهم پیوسته با مقاومت بالا تشکیل شده است. دو مزیت اصلی استفاده از چرم به عنوان ماده آب بندی ، توانایی جذب و نگهداری روان کننده ها و مهر و موم شدن موثر آن در برابر سطوح ناهموار برای تسمه نوار نقاله است.
 • Mylar® یک فیلم پلی استر و لایه ای چند لایه است که توسط DuPont طراحی شده است. از ویژگی های اصلی آن می توان به انعطاف پذیری عالی ، قابلیت ماشین کاری و مقاومت در برابر سوراخ شدن در عین ایجاد مانعی در برابر گاز و بخار آب اشاره کرد. همچنین در دماهای بسیار بالا یا پایین شکل و عملکرد خود را حفظ می کند. استفاده از آن بسیار متنوع است ، از خدمات غذایی. به مهر و موم ، موانع و حفاظت شخصی به کاربردهای سنگین صنعتی.
 • نئوپرین یک لاستیک مصنوعی که در برابر تخریب خورشید ، ازن و هوا مقاومت می کند. در تماس با روغن و بسیاری از مواد شیمیایی عملکرد خوبی دارد. نئوپرن در محدوده دمایی گسترده مفید است ، مقاومت فیزیکی برجسته ای را در تسمه نوار نقاله به نمایش می گذارد و در برابر سوزاندن ذاتی بهتر از لاستیک های هیدروکربن مقاومت می کند. نئوپرن همچنین در برابر آسیب های ناشی از خم شدن و پیچ خوردگی مقاومت می کند. دمای عملیاتی پیشنهادی (-45 تا 230 درجه فارنهایت).
 • «یتریل مقاومت خوب در برابر هیدروکربنها و سوختهای نفتی. به طور گسترده ای با اکثر روغن ها ، مایعات هیدرولیکی و الکل استفاده می شود. تنوع بسیاری از ترکیبات برای کاربردهای خاص در دسترس است. دمای عملیاتی پیشنهادی (-30 درجه تا 275 درجه فارنهایت).
 • پلی استر پلی اتیلن ترفتالات که الیاف پلی استر نیز نامیده می شود ، به هر یک از خانواده های بزرگ پلیمرهای مصنوعی متشکل از حداقل یک استر 85٪ از اسید کربوکسیلیک معطر جایگزین گفته می شود. از مشخصات کلی این خانواده می توان به مقاومت کششی بالا اشاره کرد. مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، چین و چروک و سایش تسمه نوار نقاله. و سهولت خشک شدن و قابل شستشو بودن. مصارف صنعتی شامل تسمه ، شیلنگ ، سیم و نخ است. اساساً هر کاربردی که فیبر باید بسیار انعطاف پذیر و در عین حال با دوام باشد.
 • اورتان پلی اورتان کلاس متنوعی از مواد است که دارای خواص کشیدگی ، بازیابی و مقاومت بسیار خوبی است. انعطاف پذیر بوده و مقاومت سایشی خوبی دارند. (توجه: یورتان های صنعت پلاستیک به این دلیل نامگذاری شده اند که واحدهای تکرار شونده ساختار آنها شبیه اوراتان شیمیایی است.)

متریال های جایگزین و افزاینده دیگری نیز در ترکیبات تسمه نوار نقاله از جمله سیلیکون، تفلون مورد استفاده قرار می گیرند که انتخاب آنها توسط تولید کننده با توجه به قابلیت های مورد انتظار از تسمه نوار نقاله صورت می پذیرد.

تسمه های نوار نقاله با کورد های فلزی


تسمه های نقاله لاستیکی کابل استیل معمولاً برای حمل محصولات در دامنه های طولانی و بارهای سنگین که مقاومت بالایی دارند ، استفاده می شود. تسمه های نقاله کابل فولادی در حمل و نقل سریع با فواصل کوتاه نیز استفاده می شود. این تسمه های نقاله فقط به یک ضربه برداشتن کوتاه نیاز دارند.

ساختار تسمه نوار نقاله با اسکلت کابلهای فولادی مرتب شده از نظر طولی به دلیل خم شدن در برابر خستگی مقاوم است.

بنابراین ، می توان از قرقره های محرک قطر کوچکتر برای طراحی تجهیزات با اندازه کوچکتر استفاده کرد. سیمهای فولادی با سطح بالایی از چسبندگی به پارچه موجود در زمین خود متصل می شوند.

لاستیک تسمه نقاله لاستیکی با سیم های فولادی به طور محکم به کابل های فولادی متصل شده و ضد ضربه است و باعث افزایش عمر تسمه می شود. کابل های فولادی به طور یکنواخت ساخته شده اند و کرنش یکسانی دارند که باعث می شود تسمه نوار نقاله به حالت ایستاده و کاربردی قرار گیرد.

از آنجا که لاشه نخ طولی ندارد ، تسمه نقاله لاستیکی سیم فولادی مواد بیشتری را در شیب بیشتر حمل می کند.
ساختار سیم

7 7 7: روی خطوط کم تنش اعمال می شود
7 × 19: روی خطوط فشار بالا استفاده می شود.

TEL : 09125000898
Fax : 021-33116613
Email: info [at] beltcity.ir
Web: www.beltcity.ir

© Copy right 2024 | Belt City Corporation | طراحی و سئو سایت صنعتی توسط نانوتجارت